Çince Tercüme

Çin nüfus olarak dünyanın en kalabalık ülkesi olsa da ülke dışında çok fazla konuşulan bir değildir. Ancak Çin’in nüfusundan dolayı dünyada en fazla insan tarafından konuşulan dil konumundadır. Bu duruma örnek vermek gerekirse ülkemizde de çok sayıda Çince bilen insan bulmanız kolay olmayacaktır. Ekonomik olarak günden güne Çin’in dünyadaki ağırlığının artması Çince tercüme ihtiyaçlarını da günden güne artırmaktadır. Çince’den Türkçe’ye, Türkçe’den Çince’ye ya da başka bir dilden Çince’ye tercüme ihtiyacı duyulabilmektedir.

Çince On Binlerce Karakterden Meydana Gelir

Çince aslında binlerce dilcikten oluşmuş bir dil yapısıdır. Bunlardan en fazla konuşulanı Mandarin dünyada yaklaşık 850 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır. Sonra gelen Wu lehçesi ise yaklaşık 90 milyon, Yue lehçesi 70 milyon, Min lehçesi 58 milyon ve Jin lehçesi de 45 milyon insan tarafından kullanılmaktadır. Bunun dışında konuşulan daha çok sayıda lehçe mevcuttur. Çin dilinde kelimeler harflerin yan yana gelmesinden meydana gelmezler. 3.500 yıla yakın bir tarih içinde gelişmiş bir dil yapısı olduğu için her kelime ayrı bir simge ile ifade edilir. Bu nedenle on binlerce birbirinden farklı kelime yani karakter mevcuttur. Ancak sonradan bunlar sadeleştirilmiştir. Çince tercümesinin ne kadar zor bir çalışma olacağını buradan da anlayabiliriz.

Sadeleştirilmiş haliyle bile Çince olarak yazılmış bir gazeteyi okuyabilmeniz için minimum 3 bin civarında karakter bilmeniz gerekecektir. İyi eğitim almış bir Çinli ise 7 bin kadar karakter bilir. Bu olağanüstü bir çaba ve titizlik gerektirir. Çince ayrıca Vietnamca, Korece ve Japonca’yı da çeşitli şekillerde etkilemiştir. Bu nedenle yapılacak tercümelerde gerçekten bu alanda uzman olan insanlardan hizmet almak gerekir.

Ticari, Sanatsal, Edebi, Hukuki Bir Çok Evrak ve Metin Çevrilir

Ülkemizin Çin’den olan ithalatı arttıkça Çince tercüme talepleri de artmaktadır. Dünyadaki elektronik cihazların neredeyse tamamına yakınının üretim yeri olan Çin ile olan münasebetler için ciddi sayıda evrak, belge ve teknik dokümanın Çince tercümesi gerekmektedir.  Ayrıca ticari faaliyetler için ciddi sayıda insan Çin’e gitmektedir. Bu ülke ile ticaret yapabilmek için gerekli evrakların da tercümesi gerekmektedir. Bu nedenle de hatalı tercümeler sonucu olumsuz durumlar ile karşılaşmamak adına güvenilir alanında uzman kuruluşlarla çalışmakta ciddi fayda vardır.

Profesyonel tercüme ve çeviri hizmetlerimizden hemen yararlanmak için bizi 0.312 417 0470 no’lu telefon numaramızdan arayarak veya bilgi@eskudatercume.com adresimize e-posta göndererek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Open chat
Merhaba!
Eskuda Tercüme 'ye hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?