Farsça Tercüme

Farsça Asya’daki birçok ülkede konuşulan bir dil olma özelliğine sahiptir. İran, Tacikistan, Afganistan, Özbekistan ve Basra Körfezi etrafında bulunan ülkelerde konuşulmakta olan bir dildir. Ayrıca Hindistan, Pakistan gibi yüksek nüfusa sahip ülkelerin de belirli bölgelerinde konuşulmaktadır. 100 milyonun üzerindeki bir insan nüfusu tarafından konuşulduğu belirtilmektedir. Hint-Avrupa dil grubuna ait eski bir dildir. Geçmişte yaşamış olan Persler tarafından konuşulan dilden türediği bilinmektedir. Eski ve köklü bir dil olması nedeniyle geçmişte önemli edebi dillerden birini oluşturmuştur. Dilimize de Farsça’dan geçmiş çok sayıda sözcük bulunmaktadır. İslam dünyasında da Arapça’dan sonra kullanılan ikinci dil olma özelliğine sahiptir. İran’da konuşulan Klasik Farsça, Darice ve Tacikçe olarak üç güncel versiyonu vardır. Birçok coğrafya ve alanda uzun yıllar boyu kullanılmış gelişkin bir dil olması sebebiyle Farsça tercüme çalışmaları sırasında oldukça titiz davranılması gerekir.

Farsça İran, Afganistan ve Tacikistan’da Resmi Dildir

Farsça sadece İran’da değil Afganistan ve Tacikistan’da da resmi dil olarak kabul edilmiştir. Asya’nın bu bölgesindeki ülkeler ile olan ticari ve diğer münasebetleriniz sırasında alfabesi de oldukça farklı olan bu lisanın evrak, metin ve belgelerinin çevirisi gerekecektir. Resmi, hukuki, mali, edebi, akademik ve diğer birçok alandaki Farsça tercümeler için konusunda uzman tercümanlardan hizmet almak gerekir. Çünkü Farsça öğrenilmesi zor dillerden bir tanesidir. Gelişmiş bir dil yapısı olduğu için tercümeyi yapacak kişi, Farsça’yı ve konuşulan coğrafyalarda geçerli olan kanunları, sosyal yapıyı ve kültürel gelişimi de biliyor olmalıdır. Bunlara hakim olmayan bir tercüman tarafından yapılacak çeviriler hatalı ya da eksik olabilir. BU nedenle Farsça tercüme hizmeti sağlayacak insanların ana dili seviyesinde hem Farsça’ya hem de çevrileceği dile hakim olması bir zorunluluk olarak karşımıza çıkacaktır.

Hukuki, Tıbbi, Teknik ve Diğer Alanlarda Uzmanlık Gerektirir

Farsça olarak hukuki, tıbbi, teknik, edebi, sanatsal evrak, belge ve metinleri çevirmek istediğinizde dikkat edilmesi gereken onlarca önemli kriter ortaya çıkacaktır. Mahkeme kararları, kanun ve yönetmelikler, vekaletnameler, evlenme ve boşanma belgeleri, reçeteler, sağlık raporları, prospektüsler, teknik şartnameler, teknik katalog ve daha birçok farklı alandaki belge ve metin için ilgili konuda Farsça tercüme yapabilecek düzeyde uzmanlığa sahip olmak gerekir.

Profesyonel tercüme ve çeviri hizmetlerimizden yararlanmak için 0.312 417 0470 no’lu telefon numaramızdan arayarak veya bilgi@eskudatercume.com adresimize e-posta göndererek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Open chat
Merhaba!
Eskuda Tercüme 'ye hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?