Ticari Tercüme

Ticari hayat içinde kurum ve kişiler çeşitli evrak ve belgelerin başka dillere çevrilmiş hallerine ihtiyaç duyarlar. Yurtdışındaki kişi, firma ya da kuruluşlarla yapılan ticari çalışma ve anlaşmalar nedeniyle diğer ülkelere gitmek, orada şube açmak ya onlarla ortak olmak isteyebilirler. Ürün veya hizmetlerini göndermek ya da oradan bu ürün ve hizmetleri sağlamayı da talep edebilirler. Bu durumda da istenen evrakların ticari tercümesine ihtiyaç duyulmaktadır.

Hangi Ticari Evrak ve Belgeler Tercüme Edilir?

Ticari tercüme kapsamına giren evrak, belge ve metinler çok farklı alanlarda ve türde olabilir. Bu evrak, belge ve metinleri ise kısaca sıralayacak olursak kira, bayilik, inşaat, taşeronluk sözleşmeleri, kredi sözleşmeleri, adli ve hukuki evraklar, matbu evraklar, kıymetli evraklar, şirket kuruluş sözleşmesi, ticaret sicil gazetesi, imza sirküleri, vekaletnameler, faaliyet belgesi, vergi levhası, teminat mektupları, yönetim kurulu kararları, yıllık raporlar, satış raporları, pazarlama raporları, bilançolar, mali raporlar ve belgeler, banka raporları, finansal raporlar, dağıtım raporları, fizibilite raporları, faturalar, irsaliyeler, sigorta poliçeleri, alım satım sözleşmeleri, ihale evrakları, gizlilik sözleşmeleri, toplantı tutanakları, teklif dosyaları, lisans anlaşmaları,  garanti belgeleri, ihale şartnameleri şeklinde sayabiliriz. Sıralanan belge ve evraklara ek olarak teknik şartnameler, çeşitli araştırmalar ve gizlilik sözleşmeleri gibi belge ve metinler de ticari hayatı ilgilendirdiklerinde bu kapsama girerler.

Ticari Çeviriler Hatasız ve Net Olmalı

İhtiyaç duyulan ticari tercüme hizmeti tam ve hatasız olmak zorundadır. Aksi halde kişileri, şirketleri ya da kuruluşları ticari olarak zarara uğratabilir. Böyle bir durumda ise tazmin edilmesi imkansız olumsuzluklar meydana gelebilir. Örneğin, bir ülkede şube açmak isteyen bir şirketin evraklarının çevirisindeki bir yanlışlık o ülkede faaliyet göstermesine engel olabilir. Bu durumda da şirketin yaşayacağı maddi ve ticari potansiyel kaybı oldukça yüksek olacaktır.

Ticari çevirisi istenen, evrak, belge ve metinlerin gerekli zaman dilimi içinde çevirisinin tamamlanması da başka bir zorunluluktur. Yabancı makamlara iletilecek belgeler için belirli bir süre tanınmış olabilir. Bu süre aşıldığında olumsuzluklara ya da cezalara maruz kalınabilir. Bu nedenle de ticari tercüme hizmeti için zamanında işleri teslim edebilecek bir firma ile çalışılması ciddi bir fayda sağlayacaktır.

Sizde hemen Ticari tercüme ve çeviri hizmetlerinden yararlanmak için bizi 0.312 417 0470 no’lu telefon numaramızdan arayarak veya bilgi@eskudatercume.com adresimize e-posta göndererek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Open chat
Merhaba!
Eskuda Tercüme 'ye hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?