TURİZM ÇEVİRİSİ
11 Şubat 2020
KİTABINIZI İNGİLİZCEYE ÇEVİRTMEK Mİ İSTİYORSUNUZ?
2 Mart 2020

Transkript Nedir?

Transkript, not dökümü olarak ifade edilebilir. Mezun olunan eğitim kurumunda alınan tüm dersler, notlarla beraber bu dökümanda listelenir. Ders adı, alındığı dönem, sınavlarında alınan notlar ve bu notların harf olarak karşılıkları, transkript üzerinde açık bir şekilde yazılır. Bu belgenin son kısmında ise transkriptin işaret ettiği dönemlerde alınmış genel not ortalaması gibi değerler bulunur.

Transkript yalnızca mezun olunduğunda alınmaz. Öğrencilik esnasında da oluşturulabilen transkript belgesi, o tarihe kadar alınmış tüm dersleri ve notları içerir. 

Transkript Belgesi Nerelerde Kullanılır?

Bu belgenin talep edileceği birçok kurumdan bahsetmek mümkündür. Askerlik işlemlerinde, staj başvurularında, bazı iş başvurularında, akademik personel alımlarında ve yüksek lisans başvurularında talep edilir ve beyan edilmesi mecburi olan birkaç belgeden bir tanesidir. Mezuniyet durumuna da bir kanıt niteliği taşıyan not döküm belgeleri, eğitim durumunu ve yeterliliğini sunmak için kullanılır.

Transkript belgesi, kurumdan kuruma değişiklik göstermekle birlikte büyük ölçüde Türkçe olarak hazırlanır. Bazı üniversiteler hem Türkçe hem de İngilizce hazırlasa da çoğu eğitim kurumunda bu belge, Türkçe olarak hazırlanır. Transkript belgesinin Türkçe oluşu Türkiye sınırlarında kullanımında bir sakıncası yaratmaz. Ancak başvuru yapılacak kurum yurt dışında ise bu belgenin çevirisinin yapılması gerekecektir. Özellikle yurt dışında lisans ya da lisansüstü eğitim için başvuru yapacak öğrenciler, bu duruma dikkat etmelidir. Hazırlanan başvuru dosyasında transkript belgesinin hem orjinali hem de noter onaylı çevirisi olmalıdır. Bu belgenin öneminden dolayı, transkriptlerin sadece onaylı çevirmenler tarafından çevrilmesi tavsiye edilir. Hızlı ve doğru transkript çeviri hizmeti mi arıyorsunuz? Doğru yerdesiniz. 
Ankara Tercüme büroları arasında önemli bir yere sahip olan Eskuda Tercüme yerel değil, küresel hizmet vermektedir. İlk çalışmamız ile farkımızı görecek ve senelerce başka bir tercüme bürosu ile çalışma ihtiyacı duymayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Merhaba!
Eskuda Tercüme 'ye hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?